Ostatnio na blogu same restauracje…  Zaraz sobie pomyślicie, że ja tylko jem  😉 Ostatnio trafiałam na takie perełki, że nie dało się o nich nie napisać. Taką perełką była restauracja Posmakuj w Krośnie. Jednak samo miasto również okazało się wyjątkowo piękne, czego szczerze powiedziawszy się nie spodziewałam. My oczywiście zwiedzamy z dzieciakami, ale atrakcje zainteresują osoby w każdym wieku.

  1. Rynek

Nie sposób zacząć od niczego innego. Krośnieńska starówka jest niesamowicie urokliwa. Już na pierwszy rzut oka przypomina Kraków. Stąd też nazywa się ją „parva Cracovia” czyli mały Kraków. Na rynku możemy zobaczyć również renesansowy gmach ratusza i nowoczesną, podświetlaną fontannę w kształcie kwiatu. Niestety jest ona czynna tylko latem.  Nam udało się za to zobaczyć pięknie zdobioną , ogromną palmę wielkanocną. Dzieci mogą pobiegać za gołębiami, a dorośli wypocząć na ławkach w słoneczku.

 

  1. Centrum Dziedzictwa Szkła

Nam niestety brakło czasu na zwiedzanie, a myślę, że byłaby to ogromna atrakcja dla dzieci. No cóż, będzie okazja aby ponownie odwiedzić Krosno.  Muzeum to jedyne w Polsce interaktywne centrum turystyczno-kulturalne, prezentujące temat tradycji hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Zwiedzający mogą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia szkła,a także późniejszej obróbki i zdobienia. My zobaczyliśmy jedynie wystawy zewnętrzne, pamiątki dostępne w sklepie, a także ogromny obraz 3D, co już była ogromną atrakcją dla dzieci.

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie centrum:
www.miastoszkla.pl

 

 

  1. Kościół Farny i dzwonnica

Najpierw była to nieduża gotycka świątynia, którą wybudowano w 1342r. Dziś jest to Bazylika Trójcy Świętej. Obok kościoła wzniesiono piękną dzwonnice, w której znajdują się trzy dzwony: Urban, Jan i Marian. Dzwon Urban jest jednym z największych zabytkowych dzwonów w Polsce, obecnie zajmuje drugie miejsce w kraju. Zarówno wieża, jak i kościół są udostępnione do zwiedzania przez turystów

 

  1. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Jest to najstarszy kościół w mieście. Można go znaleźć w zabytkowej uliczce w pobliżu rynku. W ołtarzu głównym możemy zobaczyć obraz Matki Boskiej Murkowej, która słynie z mocy uzdrawiania.  Na plac kościelny najlepiej wejść przez bramę pod piękną dzwonnicą. Spacerując wśród zieleni, można podziwiać widok na część Krosna. Można też rozbić sobie brodę, ale to już przygoda na inna historię 😉

   

 

Nam niestety nie udało się zobaczyć więcej, ale z informacji które zebrałam wiem, że warto się również wybrać do Muzeum Rzemiosła czy Muzeum Podkarpackiego.  Z dzieciakami w lecie można poszaleć w rodzinnym parku rozrywki Park Mani, a wyjeżdżając kawałek za Krosno zobaczyć Zamek Kamieniec czy muzeum Marii Konopnickiej.

My na pewno wrócimy to na dłużej. Kto z nami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *