Jednym z moich celów jest odwiedzić wszystkie stolice Europejskie. Przy okazji wyjazdu do Hiszpanii trafiła się sposobność odwiedzić tą u naszego zachodniego sąsiada. Czasu było niewiele, ale Berlin został „odhaczony”. Niestety jak to zawsze bywa, pozostał niedosyt, więc niewykluczone, że jeszcze się tam zjawię 🙂

Do Berlina dotarliśmy ok godz. 8.00 rana i mieliśmy czas do wieczora. Do towarzystwa mieliśmy 5 dzieci w wieku od 1 do 8 lat, więc cały plan został dostosowany także pod nich 😉 Zrezygnowaliśmy więc z wyspy muzeów, której moim zdaniem nie powinno się pomijać  i staraliśmy się nie przemieszczać się na jakieś duże odległości. Lubiąc zwiedzać, koniecznie zmodyfikujcie mój plan i dodajcie jeszcze kilka dodatkowych punktów. Spokojnie zdążycie zobaczyć więcej 🙂

Alexanderplatz 

Od pierwszej chwili mieszane uczucia. Każdy budynek w innym stylu, nic nie pasuje do niczego. Subiektywnie – po prostu brzydko. Na dodatek brudno, czego nigdy nie spodziewałabym się zobaczyć w Niemczech. Na szczęście kobietom na poprawę humoru objawia się Primark. Może nie będzie tak źle 😉

 

Fernsehturm Berlin – Wieża Telewizyjna

Wieże zobaczycie już z daleka. Jej wielkość robi naprawdę bardzo duże wrażenie. Stylistyka i wygląd to znów kwestia mocno dyskusyjna, a o gustach się nie dyskutuje. Na wieże można wjechać, jednak jest to dość kosztowana przyjemność. Ja polecam inną opcję. Wjedźcie na 30 piętro położonego nieopodal Park Inn.

 

Rotes Rathaus – Czerwony Ratusz

Pierwszy budynek o którym powiedzieliśmy – ładny. Tak jak nazwa wskazuje budynek zbudowany jest z czerwonej cegły, dzięki czemu mocno wyróżnia się na tle szarego Berlina. Dodatkowo ciekawa bryła i wyłania się nam budynek warty zatrzymania się na chwilkę.

 

Nikolaikirche – Kościół św. Mikołaja

Jest to najstarszy kościół w mieście, a jego historia sięga XIIIw. Jego wieża góruje nad Berlinem, dlatego nie sposób jej nie zauważyć. Znajduje się on nieopodal ratusza, tuż nad brzegiem Sprewy. Zajrzyjcie koniecznie.

 

Berliner Dom – Katedra w Berlinie

Najładniejszy budynek jaki udało nam się zobaczyć tego dnia. Pięknie położony, również nad brzegiem rzeki renesansowy kościół zachwycił nas w pierwszej chwili. Udaliśmy się więc na spacer wokół katedry, aby obejrzeć ją z każdej strony. Niestety zabrakło czasu, aby zajrzeć do środka. Do nadrobienia 🙂

 

Aqadom

Przyszła pora na naszych najmłodszych turystów. Mam taką zasadę, aby zwiedzanie z dziećmi przeplatać atrakcjami zaplanowanymi specjalnie dla nich. Dzięki temu mają oni masę radości, a i motywacja do przemieszczania kolejnych kilometrów jest większa. Akwarium wydaje się stosunkowo niewielkie ( choć może dlatego, że ja mam porównanie z tym dubajskim), ale na dzieciach zrobiło wrażenie. Świetną atrakcją jest też przejażdżka windą wewnątrz ogromnego pionowego akwarium. Z dziećmi – koniecznie!

 

Wyspa muzeów i ulica Unter den Linden

Gdybym była sama, pewnie byłby to kierunek, który obrałabym w dalszej kolejności. Wyspa muzeów jest jednym z piękniejszych zakątków stolicy Niemiec. Jest to także jednej z największych kompleksów muzealnych świata, który trzeba zobaczyć. Po zwiedzeniu muzeów, wybrałabym się spacerem przez prawie kilometrową, najbardziej popularną ulicę w Berlinie – Unter den Linden w kierunku Bramy Brandenburskiej. My postanowiliśmy ten fragment zwiedzania pominąć, aby nie zamęczyć dzieci już na samym początku wakacji i odcinek między Aquadom a Bramą pokonaliśmy autobusem

 

Brandenburger Tor –  Brama Brandenburska 

Symbol Berlina. Wzniesiona w latach 1788-1791 jest znakiem Pokoju i Wolności.

 

Reichstag

Jeśli mielibyście zobaczyć tylko jedno miejsce w Berlinie koniecznie wybierzcie kopułę Reichstagu. Roztacza się z niej widok na całą stolicę Niemiec, a dzięki Audioguaid’owi w wielu językach możemy poznać historię miasta w pigułcę. Sam budynek również robi duże wrażenie. Stąd na dzień dzisiejszy jest to mój nr 1 w Berlinie.

 

Denkmal für die ermordeten Juden Europas – Pomnik pomordowanych Żydów Europy

Pomnik odsłonięto w 2005 r. jako upamiętnienie Żydów zgładzonych podczas II wojny światowej. Jest on złożony z prawie trzech tysięcy betonowych bloków różnej wielkości i wysokości. Przy pomniku znajduję się również muzeum.

 

Potsdamer Platz – Plac Poczdamski

Jeden z największych placów miasta, na którym dostrzeżemy nowoczesność i przepych. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Sony Center, który składa się z wieżowców połączonych kopułą.

 

My w tym miejscu zakończyliśmy nasze zwiedzanie, aby zdążyć odpocząć przed porannym lotem. Gdyby jednak czasu było więcej, zapewne udalibyśmy się do:

Checkpoint Charlie

Kiedyś w tym miejscu było przejście graniczne między wschodem a zachodem. Do tej pory możemy tak zobaczyć symboliczną budkę kontrolną. Kawałek dalej zobaczymy też pozostałości muru berlińskiego, a także jego muzeum.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zielona strefa Berlina – jeśli jedziecie do Berlina samochodem i chcecie wjechać do centrum, musicie zaopatrzyć się w zieloną naklejaną na szybie plakietkę. Do jej wyrobienia potrzebny jest dowód rejestracyjny i 6 euro. Zakupicie ją w punktach diagnostycznych TUV i DEKRA. Pamiętajcie jednak, aby dokładnie sprawdzić godziny otwarcia tych miejsc, ponieważ niektóre czynne są dopiero od 12.00.

Parking – Parkingi w mieście są dość drogie (ok. 3 euro/godz.)Najlepszą opcją okazał się parking  Alexa APCOA Parking Garage Berlin. Znajduje się on w samym centrum miasta, tuż przy Alexanderplatz i ma stosunkowo niskie ceny : 1 euro/1sza godzina, 1,5 euro/kolejna godzina, max 12 euro/dzień. Czynny jest w godzinach 6.00 – 00.30.

Komunikacja miejska – pomiędzy wszystkimi miejscami, które Wam podałam można się spokojnie przemieszczać pieszo. Jednak jeśli chcemy trochę przyśpieszyć, mamy ze sobą dzieci lub bardzo nie lubimy chodzić, można skorzystać z autobusów, tramwajów lub metra. Jeśli jedziecie większą grupą i planujecie dużo jeździć, zastanówcie się nad kupnem biletu grupowego w cenie 19,90 euro za cały dzień

Wieża TV – wjazd na wieżę 12,50 euro dorośli, 8 euro dzieci powyżej 4 lat. Otwarta w godzinach 9.00 – 24.00

Park Inn – wjazd na 30 piętro 3 euro/os.

Aquadom – wszystkie informacje znajdziecie na stronie

Reichstag – zwiedzanie jest darmowe, jednak warto zarezerwować wejściówki przez internet z min. kilkudniowym wyprzedzeniem. Zainteresowanie jest bardzo duże a pula biletów ograniczona. Aby dokonać rezerwacji musicie podać imiona, nazwiska i daty urodzenia wszystkich zwiedzających. Na miejscu trzeba być także przygotowanym na kontrole bezpieczeństwa podobną do tej na lotniskach i koniecznie trzeba mieć dowód tożsamości.

Rejs po Sprewie – miasto można również zwiedzać od strony wody. Wystarczy zakupić jeden z rejsów, których ceny zaczynają się od 15 euro.

Nocleg – Ceny noclegów w Berlinie są stosunkowo wysokie. Dlatego my zdecydowaliśmy się na coś na wzór naszych akademików. Hotel jest pięknie położony, nieopodal lotniska. Dojazd do centrum bez samochodu może być jednak nieco kłopotliwy. Standard jak na akademik przystało. Duży plus za czystość.

Teikyo Berlin, Schmockwitzer Damm 1G, 12527 Berlin tel. +4930675040

Hotel możesz zarezerwować za pośrednictwem booking.com . Korzystając z tego linku otrzymasz 60,00 zł zniżki.

Mapa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *